Ainult naistele – menstruaaltsükkel ja selle mõju treeningutele

 

Menstruaaltsüklit (edaspidi tsükkel) on süüdistatud naiste isude ja tujude kõikumistes. Teadlased on jõudnud veendumusele, et tsükkel mõjutab naiste mälu, isusid, energiataset ja muud. Kui tsükkel võib juba mõjutada argielu, siis ta kindlasti mõjutab mingil määral ka treeninguid.

Üllatusterohkem periood on tsükli luteaalfaas, mis algab ovulatsiooniga ja lõpeb menstruatsiooniga.

Tavapäraselt on luteaalfaasi kesk- ja lõpuperiood see aeg, millal naised tunnevad isude suurenemist, tujude kõikumisi, väsimust ja motivatsioonipuudust. Sellist olekut põhjendab progesterooni kõrgenenud tase, mis langeb järsult koos estradiooliga enne menstruatsiooni algust. Järsk hormonaalne muutus toob endaga kaasa veresuhkru kõikumised ja põhjustab tujude muutuseid. Progestrerooni kõrge tase seletab ka keha keskosa tavalisest kõrgemat temperatuuri, ning võib märgata, et ainevahetuse protsessid on tavapärasest kiiremad – põletatakse rohkem kaloreid.

KUIDAS SELLE KÕIGEGA TOIME TULLA?

Esiteks: Tuleks pidada meeles, et kuna kehatemperatuur on luteaalperioodil tavapärasest kõrgem, siis on võimalik ülekuumenemine. Kandke veepudel endaga alati kaasas ja valige riietus vastavalt sellele, kui umbseks võib treeningruumis minna. Niiskes ja umbses ruumis on suurem tõenäosus, et treening saab olema raskem, kui näiteks perioodil peale menstruatsiooni. Lisaks väikestele ebamugavustele, võib tunda suurenenud energiakulu. Luteaalfaasis on energiakulu keskmiselt 90-280 kalorit suurem, mis teeb rasvapõletuse veelgi efektiivsemaks – vähemalt üks hea uudis, kas pole!

Teiseks: Arvesta, et kuigi mõned suudavad kasutada seda perioodi mõistlikult ja hoida enda isud kontrolli all, siis kõigil see nii hästi ei pruugi õnnestuda. Proovi mitte anda alla isudele, kuna see võib viia ülesöömiseni ja hiljem on sellel veelgi suuremad tagajärjed. Mõistlik oleks lisada väikene lisasöögikord või snäkk nendel päevadel, kuna see aitab hoida veresuhkru taseme stabiilsena ja ennetada isude tekkimist. Lisaks aitab magneesium isud vaos hoida, sest just magneesiumiga rikastatud toidud aitavad võidelda šokolaadiisudega. Tervislikud magneesiumiallikad on näiteks: tumerohelised lehtviljad, avokaado, banaanid, seemned ja pähklid, kala ning oad.

Kokkuvõtteks

1. Kodust lahkudes võta kaasa oma lemmikpuuvili – see aitab hoida veresuhkru taseme stabiilsena ja tuju hea.
2. Ole tähelepanelikum treenides kuuma ilmaga või umbses ruumis – see võib põhjustada ülekuumenemist.
3. Puuviljad ja magneesium võivad aidata hoida isude tekkimise kontrolli all.
4. D vitamiin aitab tõsta tuju ja motivatsiooni.
5. 5-8 päeva enne menstruatsiooni algust suureneb energiakulu 90-280 kcal võrra – arvesta sellega oma igapäevase toitumiskava koostamisel.

See artikkel on kirjutatud selleks, et naised saaksid paremini aru, mis toimub nende organismis enne ja pärast menstruatsiooni. Sellised kõikumised on igati loomulikud, kuid võivad otseselt mõjutada treeningprogresse. Kui oleme teadlikud, mis on parasjagu kehas toimumas, oskame paremini planeerida ja valmistuda ette „üllatusteks“.

Tehtud treeningust saab olla parem vaid teadlikult tehtud treening!

Leave a Comment