Kuidas paremini isusid kontrollida?

Mingil eluhetkel on enamus meist kogenud tugevat isu ebatervisliku söögi järele. Nõuab meie keha siis šokolaadi, soolaküpsiseid või muid rafineeritud süsivesikuid, nii või teisiti on sellistele isudele väga raske vastu panna. Sageli ei lõpeta näksimise soovi ka see, kui kiusatusele järele anda.

Tegelikkuses võib olla igasuguste isude taga keha püüe meile märku anda organismi vitamiinide ja/või mineraalainete puudusest ehk alatoitumusest rakutasandil. Seega ei aita toitainevaese rafineeritud süsivesikute tarbimine meil olukorda parandada. Vastupidi, niinimetatud „tühjade“ süsivesikute tarbimine röövib kehast täiendavalt vitamiine ja mineraale ning veresuhkru kõikumine meelitab uuele nõiaringile.

Kasulikum oleks vaadata üle oma toidulaud ning hankida puuduolevad mineraalid/vitamiinid värskest toidust.

Suhkrurikkad toidud

Sagedamini tekib inimestel isu suhkrurikaste toitude järele. Suhkruisu kutsuvad esile erinevad defitsiidid nagu puudujääk:

  • kroomist, mis reguleerib veresuhkrutaset;
  • fosforist, mis aitab kehal energiat toota;
  • väävlist, mis aitab mürkaineid väljutada;
  • trüptofaanist, mis on heaoluhormoonina tuntud serotoniini eelaineks.

Parim moodus kõikide nende ainepuuduste elimineerimiseks on hakata sööma täisväärtuslikku ja looduslikku toitu, mis aitab organismi remineraliseerida ehk taastada mineraalainete tasakaal. Kindlal meelel peaks vältima kiirtoite ja maiustusi, mis keha mineraalide depoosid tühjendavad.

Magneesium

Šokolaad sisaldab magneesiumi – makromineraal, millest on puudus paljudel inimestest. Magneesium on asendamatu mineraal ligi 300 ensüümi töökorras hoidmisel. Tegu on nii-öelda lõõgastusmineraaliga, mille defitsiit toob muuhulgas kaasa ka ärrituvuse, ärevuse, unetuse ja kõrge vererõhu.

Tervislikumad magneesiumiallikad kui šokolaad on näiteks: tumerohelised lehtviljad, avokaado, banaanid, seemned ja pähklid, kala ning oad.

Rafineeritud süsivesikud

Isud rafineeritud süsivesikute nagu saiakeste ja pasta järele võivad näidata organismi lämmastiku puudust. Lämmastikühendid on nukleiinhapete ja valgu asendamatud komponendid ja nende defitsiit võib kaasa tuua valgupuudusega seotud alatoitumuse. Juhul kui tunned, et himustad rafineeritud süsivesikuid, lisa oma menüüsse rohkem liha, mereande, muna, kaunvilju ja erinevad kapsalisi.

Veel isudest 

Isu rasvaste ja õliste toitude järele võib viidata kaltsiumi puudusele. Head kaltsiumiallikad on kõik kapsalised, seesamiseemned, tahhiini, pähklid ja tumerohelised lehtviljad.

Isu soolaste toitude järele näitab, et organismis on puudu ränist ja/või kloriidist. Söö rohkem kala, pähkleid ja seemneid.

Raseduse ajal  tekkivaid isusid aitab hästi kontrollida B6 ja tsingi rikkad toidud nagu näiteks banaanid, avokaado, kurkum, kikerherned, päevalilleseemned, linnuliha, kuivatatud ploomid.

Loomulikult nagu üldiselt elus, ei ole ühtset vastust erinevatele probleemidele ning mitte alati ei pruugi kontrollimatu isu taga olla vaid mineraalide vaegus. Siiski võib katsetada ning ehk kaovad isud ajaga 🙂

Leave a Comment